عسل سرپولک چیست و چه خواصی دارد؟

یکی از مفیدترین و بی نظیرترین محصولاتی که طبیعت و زنبورهای عسل آن را برای ما به ارمغان آورده اند، عسل سرپولک است.
از زمان های بسیار قدیم، مردم از محصولات زنبور عسل برای برای درمان و جلوگیری از بیماری‌ها استفاده می‌کردند. در این مقاله ما شما را با عسل سرپولک و خواص فراوان آن آشنا می‌کنیم.

عسل سرپولک
عسل سرپولک چیست؟

این عسل به دلیل داشتن موم سرپولک (موم زابرس) به عسل سرپولک معروف است و در بین زنبور‌داران به موم سرچنگالی و روقابی نیز شناخته می‎شود.
گنجی که زنبور‌های عسل آن را به ما هدیه داده اند، موم سرپولک است که توسط زنبور های عسل زابرس تولید می‌شوند.
عسل سرپولک معمولا نسبت به سایر عسل ها رنگ تیره تری دارد و به علت داشتن موم سرپولک خواص فراوانی را دارد.

ترکیبات عسل سرپولک

عسل سرپولک شامل ترکیبات بسیار ارزشمندی است به حدی که به سختی میتوان چنین محصولی را پیدا کرد که ترکیبات متنوع و در عین حال مفید را داشته باشد. این ترکیبات عبارت اند از:
• ویتامین E یا توکوفرول
• ویتامین های گروه B
• ویتامین سی
• کاروتن
• رتینول
علاوه بر این زنبور زابرس برای ساخت این نوع عسل از بزاق خود استفاده میکند که حاوی مقدار زیادی روغن های اساسی، هیدروکربن های اشباع، مواد معطر و رنگدانه ای هستند که این مواد خود شامل آنتی اکسیدان و چربی اند.
ترکیب معدنی موم سرپولک نیز بسیار متنوع است. این ترکیبات عبارت اند از:
• پتاسیم
• کلسیم
• فسفر
• منگنز
• اهن

موم سرپولک چیست؟

چیزی که عسل سرپولک که از سایر عسل ها متمایز می‌کند وجود موم سرپولک (موم زابرس) است.
موم زابرس با موم دیواره حجره های ذخیره عسل متفاوت است و بر روی حجره ها قرار می‌گیرد و حجره های عسل را می‌بندد.
بسته بودن حجره های عسل توسط موم سرپولک (موم زابرس) باعث می‌شود که عطر عسل حفظ شود به همین دلیل درجه معطری عسل سرپولک نسبت به سایر عسل ها خیلی بیشتر است.

سرپولک

خواص درمانی عسل سرپولک

خواص درمانی موم سرپولک به طور اتفاقی زمانی که یک زنبودار آن را مصرف کرده بود، کشف‌شد. وقتی این زنبودار به هنگام سرما خوردگی شروع به جویدن مقداری از موم سرپولک می‌کند متوجه می‌شود که گرفتگی و گلو درد آن بهتر شده است و ما به لطف چنین حوادثی متوجه خواص دارویی این موم شده ایم.
طبق یافته‌های طب سنتی روش‌های مختلفی برای استفاده از عسل سرپولک در درمان و پیشگیری از بیماری‌های سیستم های مختلف بدن وجود دارد.

دهان و دندان
موم سرپولک به کاهش التهاب لثه و غشای مخاطی و التهاب فراگیر دهان ( استوماتیت ) کمک می کند، مینای دندان را تمیز می کند، ترشح بزاق را تحریک می کند و استفاده از آن به عنوان یک درمان جانبی برای بیماری‌های لثه(مانند خونریزی لثه ها) توصیه می‌شود.
از موم سر پولک می‌توانید به عنوان خمیر دندان نیز استفاده کنید.
برای درمان این مشکلات کافی است موم سرپولک را به اندازه یک قاشق غذاخوری و در مدت 20‌-‌10 دقیقه در حالی که موم در کل دهان چرخش داشته باشد، بجوید. این یکی از ساده ترین روش ها برای جلوگیری و درمان بیماری های دهانی است.

سیستم تنفسی

عسل سر پولک در بیماری های سیستم تنفسی روند درمان بیماری های سینوزیت، التهاب لوزه، ورم غشاء مخاط بینی را تسریع می‌بخشد و برای از بین بردن علائم آلرژیک استفاده می‌شود همچنین در بهبود تب یونجه نیز موثر است.
برای درمان سینوزیت کافی است 6-8 بار در روزبه میزان 1 قاشق چای خوری موم سرپولک را به مدت 15 دقیقه بجوید. در صورت که سینوزیت حاد بود میتوانید مقدار موم را به یک قاشق غذا خوری افزایش دهید.
جویدن یک قاشق چای خوری موم سرپولک به مدت 15 دقیقه 6 تا 8 بار در روز برای جلوگیری از بروز علائم آلرژیک توصیه می‌شود. این روش باید برای 6 تا 8 ماه ادامه داشته باشد تا تاثیر خود را بگذارد.
در صورت تشدید آلرژی توصیه می‌شود مقدار استفاده از موم سرپولک را به 5/1-1 قاشق غذاخوری افزایش دهید در این حالت خاصیت دارویی این موم اجازه نخواهد داد علائم آلرژیک به سرعت ایجاد شوند.
عسل سرپولک خواص آنتی باکتریالی دارد که استفاده از آن هر نیم ساعت یکبار می‌تواند به گلو درد کمک کند.

 

سیستم ایمنی
موم سرپولک تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و فرایندهای التهابی در سینوس ها و گلو را کاهش می‌دهد و به بهبود ترشحات خلط کمک می‌کند.

دستگاه گوارش
عسل سرپولک در بیماری‌های دستگاه گوارش باعث فعال شدن غدد ترشحی داخلی و خارجی می شود. تحرک روده را بهبود می‌بخشد، روند سوخت و ساز را تسریع می‌کند و اشتها آور است.
در صورت بروز پانکراتیت، استفاده از موم و عسل سرپولک به عنوان داروی کمکی استفاده می‌شود زیرا عسل لایه غشای مخاطی معده و اثنی عشر را در بر می‌گیرد و از تشدید بیماری جلوگیری می‌کند.

سیستم قلبی و عروقی
عسل سر پولک در بیماری های سیستم قلبی عروقی به پاکسازی خون و بهبود کیفیت آن کمک می کند ، غلظت کلسترول را کاهش می دهد ، کار عضله قلب را به حالت طبیعی برمیگرداند.

سیستم اسکلتی عضلانی
استفاده از موم سرپولک در بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی بهترین گزینه برای درمان آرتروز و پوکی استخوان است. این به عنوان یک درمان کمکی برای عفونت استخوان(استئومیلیت) و آسیب مفاصل تجویز می شود.

 

درمان و پیشگیری از بیماری ها
توصیه می شود برای پیشگیری از بیماری ها 3 بار در روز حجمی در حدود یک قاشق غذاخوری به مدت 5-10 دقیقه از موم سرپولک را بجوید.
برای بچه ها توصیه می شود که روزانه یک قاشق چای خوری از عسل سرپولک را برای جلوگیری از بیماری های عفونی، آنفلوانزای فصلی و تقویت سیستم ایمنی از بهار تا پاییز استفاده کنند.

عسل روقابی

ساکاروز عسل چیست و چرا اینقدر مهم است؟

موم سرپولک قابل خوردن است؟

معمولا افراد پس از جویدن موم سرپولک آن را دور میریزند اما اگر خورده شوند هم قابل هضم‌اند و هم میتوانند برای جلوگیری از یبوست مفید باشند.
مدت نگهداری عسل سرپولک
عسل سرپولک معمولا در شیشه هایی با در پوش ضد هوا فروخته می‌شوند. این یک روش عالی برای حفظ رطوبت عسل است.
در این حالت اگر شیشه عسل را در دمای اتاق نگهداری کنید می‌توانید از این عسل به مدت سه سال استفاده کنید.

 

منبع
yellowbreadshorts

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.