ژل رویال چیست؟ تاریخچه عجیب ژل رویال و نحوه مصرف آن

ژل رویال

ژل رویال چیست؟

ژل رویال یا شاه انگبین ( به انگلیسی : Royal Jelly ) اصطلاح به کاربرده شده برای ترشحات سفید و خامه ای شکل بزاق زنبور عسل است. زنبورهای کارگر این ترشحات را برای تغذیه لارو زنبور در چندروز اول تولدشان (5 تا ده روزه) مصرف میکنند. رویالاکتین یک واحد پروتئین در ژل رویال است که به تبدیل لارو زنبور به ملکه زنبور کمک میکند. RJ یک ماده گرانولی دورنگ (زرد و سفید) با مزه ترش و حالت ژلاتینی چسبناک و بوی گیاهی است.
شاه انگبین باعث می شود تا ملکه زنبورها تا 42% بزرگتر از زنبور کارگر شود و همین دلیلی برای تأثیر شاه انگبین بر درشتی، طول عمر و باروری ملکه است. عمر ملکه در مقایسه با عمر هفت هفته ای زنبورکارگر، پنج تا هفت سال است و در این مدت، روزانه 200 لارو را به دنیا می آورد. پس ما انسانها حق داریم با خواندن این مطالب به این نتیجه برسیم که «ژل رویال» چه مزایای مشابهی برای بدن دارد!
این ماده، رشد دهنده لاروها و بارورکننده زنبور ملکه، از دوران باستان برای سلامت بشر مصرف داشته است و هنوز هم در درمان سنتی و عوام به ویژه در آسیا باعنوان «عسل درمانی» کاربرد دارد.
در عصر جدید، ژل رویال و پروتئین و لیپید موجود در ترکیبات آن ، به دلیل کاربردهای سنتی و برای مصرف درمانی در آینده، موضوع بررسی های بسیار درمورد عملکرد آنتی باکتریایی آن قرار گرفته است.

 

ژل رویال ماده‌ غذایی ارزشمند و معجزه‌گر

ماده جادویی که از سبد سلامت ومراقبت های زیبایی شما جامانده است.
پرسروصداترین ماده ای که باید درموردش بدانید!
این روزها همیشه یک ماده ضروری، غذای فوق العاده یا حتی دوز روزانه وجود دارد که وعده تغییر در زندگی را به شما می دهد، راهنمای شما به چشمه جوانی است و خستگی تان را درمی کند. بااین اوصاف فکر میکنم شما نکته را گرفتید. دست اندرکاران حوزه زیبایی مرتبا منتظر شنیدن یک خبر مهم دیگر هستند و حالا نوبت ژل رویال است. این ماده طبیعی خودنمایی کرده و مزایای جوانسازی فراوانی را اکنون در اختیار طرفدارانش میگذارد.

یک تاریخچه عجیب و محکم، یک ماده جادویی

اولین نوشته های تاریخی درمورد توجه انسان به شاه انگبین به دوران یونان باستان برمی گردد؛ به باور یونانیان «شهد»، عصاره ای که جاودانگی را تقدیم خدایان المپوس میکند، ترکیبی از ژل رویال است. هرچند درآن دوران، ژل بدون شناخت فواید ویژه اش مصرف می شد و تاریخ نگاران درمورد مصرف یکجای موم عسل با مواد داخلش، لارو و گرده و صمغ و ژل مطالبی نوشته اند. ارسطو نخستین نفری بود که عملکرد شاه انگبین را در جامعه زنبورها شناخت و با مطالعه اثرات ژل روی ملکه زنبور، نتیجه گرفت که مصرف آن برای افزایش قوای جسمی و از همه مهم تر بر بهبود هوش فردی بسیار مفید است. میز صبحانه او و شاگردانش با عسل و ژل رویال تزئین می شد.
در مصر باستان شاه انگبین خاصیت آرایشی داشت که کلئوپاترا، ملکه مصر و رم باستان، از آن به عنوان یکی از رموز زیبایی اش استفاده می کرد. علاوه بر این، شاه انگبین، که معمولا خوراک فراعنه بود، در آن دوره نماد قدرت و برتری آنها شمرده می شد.
شاه انگبین در آسیا به ویژه در چین باستان برای اهداف درمانی استفاده می شد. این محصول که با گستره قابل توجهی در باغ های شهریاران تولید می شد، مطابق با باور طول عمر و تقویت نیروی جنسی حتی در افراد پیر نسل های باستانی چین بود.

تاریخچه و انواع عسل با خواص باورنکردنی آنها

 

اثرات و فواید مصرف شاه انگبین

ژل رویال علاوه بر دربرداشتن تقریبا 13% پروتئین، منبع خوبی هم از انواع ویتامین های A,E,C وB است. این ماده مغذی همچنین حاوی هورمون، آنزیم، اسیدهای چرب، استروئید، DNA، RNA، ژلاتین و پروتئین های ایمن ساز برای محافظت از زنبورها دربرابر عفونت است.
پژوهش های در حال انجام بیشتر نشان داده است که مصرف ژل رویال چه به صورت مکمل و چه به صورت موضعی باعث کاهش فشار خون و سطح کلسترول میشود. ترکیبات مشابه استروژن موجود درآن برای بهبود روند باروری، کنترل علایم پساقاعدگی و پوکی استخوان پیشنهاد می شود. همانگونه که RJ عمر ملکه زنبور را به میزان چشمگیری افزایش می دهد، ترکیبات آنتی اکسیدانی آن نیز رادیکال های آزادی را که عموما باعث پیری زودرس می شوند از بین می برد.
استفاده فراوان از ژل رویال در محصولات مراقب از پوست و ضدپیری یکی دیگر از خواص ژل رویال برای پوست است.

طریقه مصرف ژل رویال

اینکه چگونه ژل رویال را مصرف کنیم خیلی زیاد بستگی به این دارد که توصیه مصرف از موسسات دارویی باشد یا ازطرف زنبورداری؟
شرکت های دارویی مصرف ژل رویال را به صورت پودری توصیه می کنند و روش تبدیل ژل رویال به پودر «انجماد خشک» نامیده می شود( لیوفیلیزیشن lyophilization ) هرچند زنبورداران و عسل‌درمان‌گرها درمورد مصرف زیرزبانی ژل توافق بیشتری دارن. همه این دستورات یک حرف را می زنند و اینکه، شاه انگبین بسیار حساس است و برای حفظ خواص درمانی اش باید تلاش زیادی انجام شود.
توصیه ما مصرف زیر زبانی ( به مدت 5-10 دقیقه اجازه دهید باقی بماند) است تا ژل آب شود. با این روش، ژل مستقیما جذب خون شما می شود و بهترین اثر را دارد.
پیشنهاد نمی کنیم که ژل رویال را فورا ببلعید چرا که عملکرد سیستم گوارش شما اثرات درمانی ژل را کم میکند و البته مزه خوشایندی هم ندارد و بهتر است مستقیما خورده نشود.

طریقه مصرف ژل رویال

 

میزان مصرف ژل رویال

مصرف 15 تا 30 روزه ژل رویال نیاز به یک دوره استراحت با همین مدت دارد چرا که خواص آنتی باکتریال ژل باعث اختلال در ارگان های طبیعی سیستم گوارش می شود و البته اینکه در مصرف ژل رویال یک برنامه منظم و مداوم داشته باشید، مهم و اثرگذار است.
دوز مصرفی روزانه برای بزرگسالان یک گرم در روز، برای کودکان ( بالای 5سال) حداکثر 0.5 گرم و برای نوزادان با درنظر گرفتن وزن نوزاد (0.01 گرم به ازای هرکیلوگرم وزن) می باشد.
هنوز هم نیاز به پژوهش های بیشتری در مورد دوز مصرفی روزانه است ولی به مزایای مصرف 50-300 میلی گرم در روز اشاره شده است. همچنین به مصرف ماهانه 6 گرم نیز برای سودمندی از فواید آن توجه شده است.
ژل را یک بار درروز و ترجیحا صبح و پس از بیدار شدن از خواب میتوان مصرف کرد اگرچه مصرف دوبار در روز هم ، درصورتیکه بتوانید، خوب است( صبح و بعدظهر). مصرف عصرانه را پیشنهاد نمی کنیم چرا که باعش افزایش انرژی و بیخوابی شبانه شما می شود.

منع مصرف

درصورتیکه نسبت به عسل یا زنبور آلرژی دارید، پیش از مصرف حتما موارد هشدار را مطالعه کنید و با دکتر مشاور خود در تماس باشید.

ترکیبات مهم ژل رویال

● ژل رویال فقط برای ملکه زنبورها نیست .
● پروتئین های خاص خودش را دارد, تعدادی از ترکیبات مغذی : آب(50-60%)، پروتئین( 18%)، کربوهیدرات ها و قندها( 15%)، چربی(3-6%)، مواد معدنی(1.5%) و میزان کمی ویتامین ازجمله B2,B3 و B7 که همه این مواد برای پوست شما بسیار مفید هستند. 9 پروتئین منحصربه فرد دیگر هم معروف به پروتئین های اصلی شاه انگبین(MRJPs) وجود دارد و همه این موارد دلیل محکمی برای این است که شاه انگبین را یک انتخاب عالی برای مراقبت از پوست و جلوگیری از پیرزودرس و سلامت بدن بدانیم.

 

ژل رویال چیست

خواص ژل رویال

یک آنتی اکسیدان قوی است.
برای پوست خشک مناسب است.
سطح کلاژن سازی پوست شما را افزایش می دهد.
یک ضدآکنه طبیعی است.
باعث کاهش 10 درصدی سطح نهایی کلسترول با مصرف 50-100 میلی گرم ژل رویال در روز می شود.
احتمالا باعث کاهش نسبی گلوکز خون در افراد پیرسالم می شود.
مطالعات محدودی درمورد افزایش گلبول قرمز خون در پی مصرف خوراکی ژل رویال وجود دارد.
باعث افزایش سطح تستسترون با مصرف 3 گرم ژل رویال طی 6 ماه در مردان و زنان پیر می شود.
باعث کاهش قابل توجه علایم PMS با مصرف 1000 میلی گرم ( به دستور پزشک) می شود.
باغث کاهش قابل توجه بی قراری ( بیشتر درمورد علایم PMS ) می شود که احتمالا از علایم ثانویه مرتبط با پساقاعدگی باشد.
باعث کاهش چشمگیر علائم مرتبط با پساقاعدگی به صورت مصرف خوراکی می شود.

 

برای خرید ژل رویال می توانید از فروشگاه سایت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.