گرده گل چیست؟ مهمترین خواص درمانی و مضرات آن

در این مقاله شما را با خواص گرده گل, مضرات آن, مقدار و نحوه مصرف آشنا میکنیم.

گرده گل چیست؟

گرده زنبور عسل اشاره به گرده گلی دارد که به پاها و اندام زنبورهای کارگر میچسبد. این گرده همچنین شامل بخشی از عصاره گل و بزاق دهان حشره نیز می شود. این گرده محصول گیاهان بسیار زیادی است و بااین اوصاف، محتوای آن تنوع چشمگیری دارد. این ماده را با زهر نیش زنبور، عسل و ژل رویال اشتباه نگیرید!
گرده گل را گاهی اوقات غذای زنبور هم می دانند که ماده ای است که زنبور عسل آن را برداشت میکند و برای بسته بندی و استفاده به عنوان ذخیره غذایی کلونی به کندو می برد.
مردم معمولا این ماده را یک خوراک خوشمزه و مغذی می دانند. گرده گل اشتهاآور و محرک گوارش است و در بهبود عملکرد ورزشکاران و همچنین ( بهبود و کنترل) پیری زودرس اثرگذار است.
نام های دیگر گرده گل : عصاره گرده گل( زنبور عسل)، گرده گندم سیاه (بیشتر در آمریکا)، گرده زنبور عسل، گرده ذرت و غیره است.

 

گرده گل اصل

 

خواص گرده گل

مزایای سلامتی این ماده گیاهی واقعا شما را شگفت زده میکند!

گرده گل اصلا سالم است؟! بیایید حقایقی درمورد این خوراک کوچک ولی قدرتمند بدانیم.
گرده گل خوراک سالم قرنهای طولانی در فرهنگ شرقی بوده است و تازگی ها در فروشگاه های سلامت و آنلاین غربی خودش را نشان داده. حرف و حدیث بسیار درمورد خواص این گرانول طلایی کوچک بر سرزبان هاست—از کاهش وزن تا کمک به (رفع یا کاهش) حساسیت های فصلی—اما اینها حقیقت دارد؟ با هم بخوانیم:
یک همراه خوب برای سیستم ایمنی بدن شما!
احتمالا وقتی آن را میخوریم یا روی زخم میگذاریم، محرکی برای سیستم ایمنی می شود.هرچند مشخصا نمیتوان گفت که این اثرات چگونه اتفاق می افتد. برخی میگویند که آنزیم های گرده گل خاصیت دارویی دارد اگرچه این آنزیم ها در معده شکسته می شوند پس بعید است که خوردن آنزیم های گرده باعث این اثرات باشد.

نحوه مصرف گرده گل

همانطور که میدانید، ویژگی ها و خوش خوراک بودن این ماده به جایی که گیاه در آن جمع شده بوده بستگی دارد. افراد عموما گرده گل را یک مکمل غذایی می دانند. گرده گل ، کربوهیدرات، چربی، پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان دارد. یک قاشق غذاخوری از آن حدود 40 کالری، 7گرم کربوهیدرات( که 4گرم آن قند طبیعی است) و یک گرم فیبر دارد افزون بر اینکه این ماده مغذی بیش از دو گرم پروتئین در هر قاشق غذاخوری دارد — یعنی بیشتر از همان اندازه مرغ یا گوشت گوساله!
میتوانید یک قاشق غذاخوری گرده گل را در اوتمیل (اوتمیل یک صبحانه و میان وعده رژیمی بسیار مقوی است که از ترکیب جو دوسر و آب یا شیر درست میشود) یا کاسه خوراکتان بریزید. یا گرده گل را با میزان یک چهارم یا یک دوم قاشق چایخوری میتوانید برای شیرینی لطیف اسموتی یا ماست استفاده کنید. حتی میتوانید ان را به صورت خام بجویید.

تاثییر گرده گل در عضله سازی و افزایش وزن

مطالعات نشان میدهد که حیواناتی که از سوء تغذیه رنج میبرند با رژیم غذایی حاوی گرده گل، افزایش وزن و توده ماهیچه ای داشته اند. بااین اوصاف اگر در تلاشید تا وزن اضافه کنید و بدن عضلانی داشته باشید، بهتر نیست کمی از این ماده جادویی طبیعی را در ظرف اسموتی خودتان بگنجانید؟ جالب است که بدانید بیشترین مصرف کننده های گرده گل از جامعه بدنساز, ورزشکاران حرفه ای هستند که نشان دهنده تاثثیر شگفت انگیز گرده گل در بدنسازی است.

گرده گل یک داروی طبیعی

بررسی ها نشان داده است که گرده گل خواص ضدالتهابی در مقایسه با داروهای بدون نسخه دارد. مطالعات دیگری هم نشان داد که این ماده طبیعی احتمالا مرهمی بر زخم های ناشی از سوختگی است، علائم پساقاعدگی را کنترل میکند و حتی درمواردی علائم بیماری ام.اس را کاهش می دهد. نیاز به پژوهش های بیشتری در این مورد است ولی در 100% موارد ام.اس بهبود درمانی دیده شد و تقریبا 73% از معلولین توان بازگشت به کار پیدا کردند.

برطرف کننده حساسیت فصلی

احتمالا درمورد اثر گرده گل روی حساسیت های فصلی شنیده اید و درست است ولی دلیلش آن چیزی نیست که به آن فکر میکنید. عسل خواص ضدباکتریایی و التهایی دارد که احتمالا برای عفونت مناسب است ولی هنوز مدرک مستندی نیست که به اثربخش بودن گرده گل در حساسیت های فصلی اشاره کند.

ویتامین های موجود در گرده گل

بی شک گرده گل یک سوپرغذا است ولی این خبر چندان هم تازگی ندارد و از قرنهای بسیار دورو پیدایش حیات گیاه چنین بوده است. گاهی آن را ”اسپرم گیاهی“ میخوانند چراکه سلول های مولد مردانه همه بذرهای گیاهی را حمل میکند.
مواد مغذی چشمگیر این ماده بهشتی چیست؟
انواع ویتامین ها—18 ویتامین ازجمله همه ویتامین های B، C، D و E.
مواد معدنی—بیش از 60 عنصر مهم برای سلامتی ازجمله کلسیوم، منیزیوم، آهن، پتاسیم، سلنیوم، زینک، مس و بسیاری دیگر.
پروتئین—ثروت نهفته در گرده گل، آمینو اسیدهای آن است ( برای داشتن یک اندام عضلانی) و این نوع، شکل های آزادی هستند که به سادگی جذب بدن می شوند.
آنزیم—گرده 11 آنزیم مختلف مفید برای گوارش دارد.

 

هر 100 گرم گرده گل طبیعی دارای مواد و خواص زیر است
ویتامین C 10 تا 60 میلیگرم
ویتامین E 5 تا 35 میلیگرم
ویتامین B3 4 میلیگرم
ویتامین B6 3/0 میلیگرم
ویتامین B5 6/1 میلیگرم
ویتامین B6 2 میلیگرم
ویتامین B2 6 میلیگرم
ویتامین B7 06/0 میلیگرم
ویتامین B9 1 میلیگرم

 

چگونه عسل آویشن این همه خواص را در خود دارد؟

 

مضرات و عوارض گرده گل

گرده گل طبیعی محصولی است که در ان هیچ مواد شیمیایی به کار نرفته و کاملا طبیعی است ولی مصرف در دوره بارداری ممکن است خطرآفرین باشد و باید زیر نظر پزشک تجویز شود. مواردی هست که می گوید این ماده احتمالا باعث تحریک رحم می شود پس حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید! همچنین بهترین توصیه خودداری از مصرف گرده گل در دوره شیردهی است. البته شواهد کافی درمورد اینکه اثرات این ماده تاچه اندازه ممکن است برای کودکان خطرآفرین باشد وجود ندارد.
بخورید و لذت ببرید گرده گل طبیعی عوارضی ندارد و نگران مضرات ان نباشید تنها نگرانی از بابت داشتن حساسیت به گرده گل است که ان را مصرف مقدار کمی از آن میتوان متوجه شد.
گرده گل احتمالا درصورتیکه خورده شود( مصرف خوراکی) کاملا بی خطر است. شواهدی هم وجود دارد که می گوید دو قاشق و دوبار در روز از ترکیب مشخصی از محصول( 6 گرم ژل رویال، 36 میلی گرم عصاره گرده گل و 120 میلی گرم مادگی گل) بی خطر است.

مقدار مصرف شما چقدر است؟

میزان مصرفی مناسب گرده گل به چندین فاکتور بستگی دارد ازجمله سن مصرف کننده، سلامتی و چندین و چند موقعیت دیگر.در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین میزان مصرفی مناسب وجود ندارد. بهترین پیشنهاد برای مصرف روزانه 25 گرم است .

بگزار غذا، درمانگر تو و داروی تو، غذا باشد

یکی از محبوب ترین غذاهای طبیعی در یونان باستان، گرده گل بود. آن را آمبروسیا (شهد) خواندند و غباری بود که از سوی زندگی داده شد تا استفاده شود تا برای افزایش انرژی و بهتر کردن نیروی جنسی به کار برده شود. گرده گل خوراک بسیار قدرتمندی است که از نظر علمی به عنوان منبعی از سلامت جنسی و جسمی عمومی در مرد و زن معرفی شده است.خواص مغذی این ماده طبیعی بسیار شگفت انگیز است. همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم یک بسته عالی از همه ویتامین ها و مواد معدنی برای هدایت سلامت جنسی و حفظ اعضای جنسی در صدر جدول فعالیت های بدنی است.

خواص گرده گل

خواص گرده گل

گرده گل در سلامت جنسی مردان

گرده گل یک بسته ویژه از زینک است. زینک و هدایت جنسی دو رابط قوی هستند و این بالابرنده طبیعی لیبیدو حاوی زینک است که این ماده بهشتی را یک سوپرخوراک بی نظیر در زندگی جنسی مردان میکند.
بانگاهی به مطالعات انجام شده در دانشگاه سارایوو در یوگسلاوی، مشخص شد که گرده گل در درمان ناتوانی جنسی مردان در رده سنی 20 تا 52 سال مؤثر است. بسیاری از مصرف کنندگان پس از فقط یک ماه مصرف گرده گل شاهد بهبود در زندگی جنسی خود بودند.
از دیگر موارد قابل توجه میتوان به اثر چشمگیر در میزان تولید اسپرم و افزایش باروری و کمک به کاهش درد و اندازه پروستات اشاره کرد.

تأثیر گرده گل در زندگی جنسی زنان

با مصرف هرروزه گرده گل شاهد کاهش و کنترل دردهای شدید پیش از پریود (PMS) و علایم آزاردهنده پیشاقاعدگی(یائسگی) باشید. درواقع با وجود تعداد فراوانی ویتامین و املاح معدنی، از نوسانات هورمونی ناخوشایند چه در دوران پیشاقاعدگی و چه پس از آن رنج نمی برید.
با مصرف به اندازه گرده گل اگر دغدغه وزنی دارید، حل می شود. گرده گل سوخت و ساز بدن را با سوخت کالری بیشتر،‌افزایش میدهد. کنترل کننده اشتها و گرسنگی است و به لطف لسیتین موجود درآن با کاهش وزن، دیگر به وزن قبلی خود نمی رسید.
بانوانی که مشکل ناباروی دارند، بامصرف گرده گل سطح استروژن موجود در خون آنها افزایش می باید و عملکرد رحم روند خوبی پیدا میکند.
” بگزار غذا، درمانگر تو و داروی تو غذا باشد“، بله! یک راه حل طبیعی و ساده پیروی از همین جمله است. یونانیان همه چیزدان خیلی پیشتر این را می دانستند. به جای نادیده گرفتن مشکل یا در سکوت رنج کشیدن، میزان معینی از گرده گل را (البته با مشورت پزشک یا مشاور پزشکی ) برای مصرف روزانه خود درنظر بگیرید تا مثل دوران باستان، شما نیز الهه یا خدای عشق در عصر مدرن باشید.
با مصرف گرده گل، رضایت فردی، ثبات انرژی، کاهش استرس، افزایش تحمل و بهبود سیستم ایمنی را به خود هدیه کنید.
معطل نکنید! جای یک سوپرمن در دنیای مدرن خالی است.

 

برای خرید و مشاوره میتوانید از فروشگاه ما اقدام کنید خرید گرده گل طبیعی

 

ترجمه توسط : هدی صادقی

 

naturebee   cookinglight

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.