چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم + 13 روش تشخیص

تشخیص عسل طبیعی

 

عسل طبیعی و تقلبی چیست؟

هیچ می دانستید که هم عسل خالص داریم و هم عسل تقلبی؟ عسل خالص چیست؟ عسل تقلبی با ناخالصی چیست؟ می توانید تفاوت بین این دو را تشخیص دهید؟ تشخیص این تفاوت بدون دانستن اینکه چگونه خالص را از تقلبی متمایز کنید سخت است. در ادامه با شما در مورد عسل خالص و شناسایی خلوص این محصول صحبت میکنیم.
عسل طبیعی را به خاطر مزایای سلامتی، مغذی یا خوش خوراک بودن، خاصیت آنتی اکسیدانی و دستیار کمکی برای بدن با فرآیندهای بسیار مهم می شناسیم. هرچند عسل غیرواقعی چیزی است که اغلب پیدا میشود و این یعنی دانستن این که تفاوت ها را پیش از خرید تشخیص بدهید مهم است.
برای لذت بردن از مزایای عسل، شناخت خلوص این محصول مهم است. شما بدون این آگاهی، محصولاتی کم کیفیت را از مغازه هایی که عسل تقلبی و غیرخالص می فروشند میخرید که واقعا با آنچه که زنبورها تولید می کنند فرق دارد. با بالا رفتن محبوبیت عسل، بسیاری از شرکت ها با فروش عسل تقلبی که مزایای عسل خالص را ندارد سودجویی می کنند و همین، موضوع مورد بحث ما را بسیار بااهمیت میکند.
حالا، چطور میتوان بین عسل 100% طبیعی با عسل تقلبی تفاوت قائل شد؟
اگر میخواهید از مزایای فراوان عسل بهره مند شوید، گزینه خلوص آن پیش از خرید موضوع مهمی است که باید توجه داشته باشید. بسیاری از محصولات عسل در مغازه ها دقیقا همان تولید زنبور عسل نیست که محصولی تقلبی با ناخالصی است. شما بی آنکه بتوانید فرق بین خلوص و ناخالصی در عسل را تشخیص دهید، (درنهایت) دست از خرید محصولات بد برمی دارید. موارد زیادی هستند که معرف عصل ناخالص در بازار هستند و همین آیتم ها عسل را تقلبی میکنند در حالیکه همچنان با مارک واقعی و خالص فروخته می شوند. مردم و شرکت ها، به دلیل تقاضای بالا برای این محصول که به خاطر ارزش درمانی و غذایی آن است، از این محبوبیت (بالا بودن تقاضا) برای ساخت حجم بسیار زیادی از عصل تقلبی سودجویی میکنند.
عسل ” واقعی“ کدام است؟
این همان عسل مستقیما تولید زنبور است تا اینکه از کارخانه بیاید و بیشتر مواقع هم آن را عسل ”ارگانیک“ یا ”طبیعی“ می خوانیم. این کیفیت، محصول زنبور است که از گیاهان ارگانیک طبیعی تغذیه میکند.
عسل ”تقلبی“ کدام است؟
عسل تقلبی عسل اصلاح شده است هرچند وقتی بسته بندی می شود گفتن اینکه عسل چه کیفیتی دارد تقریبا غیرممکن است. راه های زیادی برای تشخیص عسل تقلبی هست و به شما این اطمینان را می دهد که از عسل واقعی خالص که بهترین است استفاده کنید. در ادامه 13 مورد در تشخیص این حقیقت ذکر می شود:

 

نکته مهم : تمامی روش های خانگی تشخیص عسل اصل از تقلبی دقیق نیست. و همیشه درست جواب نمیدهند.

اگر مقداری عسل طبیعی در عسل تقلبی ترکیب شود دیگر این روش ها کاربردی نخواهد داشت.

بهترین و مطمئن ترین راه برای تشخیص اصل طبیعی آزمایشگاه است.

 

چسبندگی عسل

عسل خالص را اگر بین دو انگشت خود بمالید، سفت و چسبنده نیست درحالیکه عسل ناخالص به دلیل افزودنیهای شیرین در مرحله تولید، اینگونه است. این تفاوت را به سادگی میفهمید و بسیار هم مهم است.

 

چسبندگی عسل

تشخیص عسل طبیعی با بافت عسل

بافت عسل خالص کاملا سفت است، روان و شل نیست درحالیکه عسل تقلبی بسیار روان است و به راحتی پخش می شود. بهترین روش برای فهمیدن آن، مدت زمان حرکت ماده از یک سمت شیشه به سمت دیگر است یا اینکه کمی از عسل را روی انگشتتان قرار دهید تا ببینید مستقیم جاری می شود یا نه.

عطر عسل

عسل خالص بوی ملایم و اغلب گیاهی دارد. این رایحه با سرد و گرم شدن تغییر میکند درحالیکه عسل ناخالص اغلب بی بو است یا اینکه عطر ترش دارد. برای تشخیص این ویژگی باید کمی تمرین کنید مگراینکه هردو عسل واقعی و ناخالص را داشته باشید تا بتوانید مقایسه کنید.

تشخیص عسل طبیعی به وسیله گرما

عسل واقعی با حرارت سریع بدون آنکه کف سازی کند، سفت می شود و عسل تقلبی در این وضعیت حباب سازی میکند و اصلا حالت کاراملی به خود نمی گیرد. این تفاوت های چشمگیر به سرعت کمک میکند تا این دو نوع عسل را تشخیص دهید.

 

تشخیص عسل طبیعی با نان تست

کمی عسل را روی تکه ای نان بمالید. عسل خالص درمدت 60 ثانیه روی نان سفت می شود ولی عسل تقلبی اصلا اینطور نیست و نان را مرطوب میکند چون این محصول، خودش رطوبت دارد. این هم یک آزمایش ساده دیگر برای تشخیص این تفاوت است. چطور بود؟!

تضخیص اصل با نان

حل شدن عسل در آب

عسل واقعی در آب حل نمی شود و درعوض کف بطری به صورت متراکم ته نشین می شود. عسل واقعی را اگر هم بزنید، در مدت زمانی طولانی رقیق می شود. عسل ناخالص سریعا در آب حل می شود و این هم یک تفاوت قابل توجه دیگر است.

آزمایش با چوب عسل

یک چوب را در عسل فروکنید؛ عسل واقعی به راحتی پس از فروکردن چوب از سطح آن به شکل دورانی سرازیر می شود درحالیکه عسل تقلبی به دلیل سطح رطوبتی که دارد اینطور نیست.

ناخالصی عسل

عسل طبیعی اغلب کمی ناخالصی همراه با ذرات گرده یا اجزای بی رنگ دارد اما عسل ناخالص، ناخالصی ندارد و کاملا تمیز و یکدست با بافتی نرم است.

 

تشخیص عسل طبیعی با گرما

برای تشخیص عسل واقعی از ناخالص آن را با کمی الکل حل کنید. عسل خالص در این وضعیت همچنان به صورت یک توده متراکم کف بطری می ماند و عسل تقلبی خیر و با الکل حل می شود و محلولی شیری رنگ از آن به دست می آید.

تشخیص عسل طبیعی با مزه

مزه عسل واقعی چند دقیقه کامتان را درگیر میکند درحالیکه مدت زمان ماندگاری مزه عسل تقلبی بیشتر و دلیلش شکری است که مزه عسل را در دهان شما تداوم می بخشد.

جذب

عسل طبیعی لکه ساز نیست. مثلا اگر چند قطره را روی کاغذی باجذب بالا بریزید، همچنان روی سطح می ماند و جذب نمی شود.اگر روی لباس یا پارچه سفید رنگ بریزید، باز هم عسل خالص آن را لکه دار نمیکند حالا اگر عسل تقلبی باشد، جذب می شود و لکه ای از خود روی لباس سفید رنگ می گذارد.

آزمایش زرده تخم مرغ

درصورتیکه عسل اصل را درظرفی با زرده تخم مرغ ترکیب کنید، در زمان به هم زدن آنها، به نظر می رسد که زرده پخته شده است و در نقطه مقابل، عسل تقلبی وقتی با زرده ترکیب می شود تغییری نمیکند و به همان صورت که هست می ماند.

مواد اولیه

اگر خرید عسلتان از مغازه ای است که روی ظرف محصول برگه معرفی محصول چسبانده شده است، بهترین راه خلوص عسل خواندن این برگه است. تولید کنندگان ملزم هستند که به هرگونه افزودنی در محصول خود در روند تولید آن اشاره کنند. پس یک نگاه به این برگه بیندازید اگر فقط یک مورد افزودنی هست، فوری میتوانید آن را ببینید و اینکه آن یک مورد چیست.

این 13 روش آزمایش تشخیص خلوص یا تقلبی بودن عسل شماست. حتی ترکیبی از همه این روش ها را میتوانید برای اطمینان از دقت خود در تعیین خلوص محصول داشته باشید.
مزایای درمانی و سلامت عسل زمانی در بهترین حالت است که محصول خالصی دراختیار داشته باشید؛ محصولی ساخته شده از زنبور عسل که تغییری نکرده باشد یا در روند تولید آن را تغییر نداده باشند. با انجام این روش ها مطمئن می شوید که بیشترین سود را از عسلی که در اخیتارتان قرار میگیرد می برید.
بااین اوصاف دیگر معطل چه هستید؟! دست به کار شوید و یک محصول خالص واقعی بخرید که که طی بیش از 5هزار سال در حوزه پزشکی به کار برده می شده است. این ماده غذایی به بهبود زخم ها کمک و مشکلات گوارشی را درمان میکند و ضدباکتری است. اینها مزایای یک عسل خالص است حال چه به تنهایی خورده شود یا در کنار وعده غذایی شما باشد. نوش جان!

 

برای خرید عسل طبیعی از فروشگاه عسل فا میتوانید به فروشگاه ما مراجعه کنید.

 

جدول ارزش غذایی عسل حالت طبیعی

 

تشکیل دهنده اصلی مقدار در100 گرم
انرژی (کالری) 304 کیلوکالری
کربوهیدرات 82.40 گرم
پروتئین 0.30 گرم
چربی 0.00 گرم
آب 17.10 گرم
فیبر 0.20 گرم
قند 82.12 گرم
کلسترول 0.00 میلی گرم

 

 

mybeeline albeena

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.