تفاوت عسل طبیعی و عسل شکری چیست؟

مضرات مصرف عسل شکری (تقلبی)

در بازار معاملاتی کنونی، شباهت عسل طبیعی و عسل شکری به قدری زیاد است که فقط از روی رنگ و مزه نمیتوان واقعی یا تقلبی بودن آن را تشخیص داد .نحوه فرآوری عسلهای تقلبی و همچنین به دلیل اینکه شیرین کننده های مصنوعی در آن اضافه میشود ،سبب شده برای سلامتی افراد به خصوص افرادی دیابتی بسیار خطرناک باشد. در نتیجه این افراد با خوردن عسل تقلبی نه تنها هیچ نوع ماده شفابخش و ضد میکروبی وارد بدن خود نمیکنند، بلکه سلامتی خود را نیز به خطر میاندازند. همین موضوع سبب شده تا در این مقاله به پروسه ساخت عسل شکری و همچنین راههای تشخیص تفاوت عسل طبیعی و عسل شکری بپردازیم تا بتوانید به صورت هوشمندانه و با اطلاعات دقیقی اقدام به خرید عسل واقعی کنید .

پیدایش عسل طبیعی

عسل یکی از محصولات بسیار پر ارزش بوده و جایگاه خود را طی قرنها حفظ کرده است .عسل یک محصول طبیعی از تراوشات و شیرابه یا شهد گیاهان است که به وسیله زنبور عسل جمعآوری شده و تغییراتی در آن به عمل آمده است. ترکیب عسل به طور چشمگیری به نوع گلهای مورد استفاده توسط زنبور عسل و شرایط آب و هوایی منطقه بستگی دارد .عسل واقعی که با اسامی”عسل ارگانیک” یا “عسل طبیعی” معروف است، به صورت مستقیم از کندوی زنبور عسل وارد فروشگاه میشود .
این مخلوط پیچیده از قندهای طبیعی و مقادیر دیگری از مواد معدنی، پروتئینها، ویتامینها ،اسیدهای آلی، فلاوونوئیدها، آنزیمها و مواد گیاهی دیگر میباشد. عسل دارای خواص ضد میکروبی، ضد التهابی، ترمیم کننده زخمها و آفتاب سوختگی، آنتی اکسیدان و غیره میباشد. از این رو عسل یک محصول غذایی مفید بوده و به وسیله ویژگیهای شفابخش خود به عنوان دارو در درمان اکثر بیماریها در بین تمام انسانها کاربرد داشته است .

عسل شکری یا عسل تقلبی چیست؟

 

عسلهای شکری عمدتاً از شربت ساخته میشوند، به همین دلیل مزهای شبیه به عسل طبیعی دارند ولی ارزش غذایی و عطر آنها بسیار کمتر از عسل واقعی میباشد. تفاوت عسل طبیعی و عسل شکری از پروسه ساخت این محصولات نشأت میگیرد ،برای تهیه و فرآوری عسل تقلبی، تکههای کوچکی از عسل طبیعی را به صورت تجاری و تحت دمای بسیار بالایی فرآوری میکنند که این حرارت بالا سبب میشود تا ارزش غذایی آن از بین برود. پس از تیمار دمایی بالا، به وسیله آب رقیق شده و از طریق شربت فروکتوز، دکستروز و شیره قند شیرین میشود تا از نظر مزه شبیه عسل طبیعی باشد.
البته این فقط به شیرین کننده و آب محدود نمیشود، طراحان عسل تقلبی حتی گردههایی که در داخل همان تکه کوچک عسل طبیعی بودند را نیز جدا میکنند تا آنها را جداگانه فروخته و سود بیشتری داشته باشند .

 

عسل شکری یا عسل تقلبی چیست؟

عسل طبیعی عسل فا

عسل طبیعی عسل فا از تمام گیاهان دارویی و شهد گل ها به صورت طبیعی و بدون استفاده از کودهای شیمیایی و آلودگیهای انسانی تهیه شده است .مزه این عسل به صورت ماندگار بوده و شیرینی آن را به صورت کاملاً ملایم، مدتها احساس میکنید .

رنگ قهوهای تیره این عسل بیان کننده خالص بودن آن و همچنین وجود گردههای طبیعی در آن میباشد. در صورتی که در عسلهای شکری این گردهها را جداسازی میکنند تا برای اهداف دیگری از آن استفاده کنند .
عسلی که در گردههای گیاهان دارویی تهیه شده باشد، خود نیز همان اثرات دارویی را خواهد داشت. مثلاً عسل تهیه شده از گیاه آویشن به گونهای است که همان تأثیرات دارویی آویشن را در کنار اثرات شفابخش عصل به همراه خواهد داشت .

– بهبود هضم و بر طرف کردن یبوست: این خواص به خصوص برای نوزادان و افراد سالمند بسیار مفید خواهد بود. همچنین افراد دارای بیماریهای دیابت، مشکلات گوارشی، زخم معده و امثال آنها که به دلیل مصرف برخی داروها دچار یبوست زیادی میشود، با مصرف عسل طبیعی تنها به بهبود یبوست کمک میکنند بلکه با مصرف تدریجی آن زخمها و مشکلات به مرور زمان درمان میشوند )حداقل 3 تا 4 هفته برای مشاهده نتایج اولیه زمان لازم است.( – افزایش ایمنی بدن: خواص ضد باکتریایی عسل در کنار ایمنی بخشی آویشن سبب میشود شما با مصرف عسل طبیعی آویشن، بتوانید ایمنی و سلامت بدن خود را دو چندان بالا ببرید. این دو محصول در کنار همدگیر توانایی خنثی سازی باکتریهای مضر و خواص جوان کننده بدن را دارند تا روزانه بدن شما را شاداب و فعال نگه دارند.
– مهار رشد سرطانی: متأسفانه بیشتر محصولات کشاورزی به دلیل مصرف بیش از اندازه سموم دارای نیتریک هستند و همچنین دامها با خوردن گیاهان، این سموم را به محصولات لبنی و گوشتی نیز انتقال میدهند. در نتیجه افراد با خوردن محصولات کشاورزی، لبنی، گوشی و غیره میتوانند نیتریک اسید را که عامل سرطان است، وارد بدن خود کنند. آویشن همراه با خواص شفابخشی عسل طبیعی میتوانند در پیشگیری و درمان اولیه انواع سرطانها مفید باشند.
– مراقبت از پوست و مو: عسل طبیعی به دلیل داشتن گیاه های مختلف و همچنین خواص لایه برداری خود عسل، میتواند در جوان سازی و مراقبت از پوست و مو بسیار مفید باشد .به گونهای که حتی برای درمان برخی از بیماریهای پوستی مانند زخمها، بثورات، آکنه و پسوریازیس بسیار توصیه میشود.
– کاهش درد آرتروز: علائم ضد التهابی عسل طبیعی سبب شده تا به صورت خیلی فوری درد و تورم ناشی از آرتریت را تسکین دهد. مصرف آن و همچنین مالیدن آن روی گردن، هر دو روش میتوانند این دردها را کاهش داده و همچنین نتایج مثبتی در درمان درد آرتریت داشته باشند .

خواص عسل آویشن

روش شناسایی تفاوت عسل طبیعی و عسل شکری

1- عسل طبیعی را مزه کنید!
عسل طبیعی مزه شیرینی بیش از حدی دارد زیرا از طریق شهد انواع گلها و گیاهان تولیدمیشود. اگر عسل شکری را مزه کرده باشید، متوجه میشوید شیرینی آن روی زبان ماندگار نبوده و سریع از بین میرود. همچنین عسل طبیعی در هنگام مزه کردن به مقدار کمی حالت گسی دارد؛ یعنی موقعی که روی زبان خود قرار میدهید کمی احساس گسی در انتهای زبان دارید.
2- عسل را در لیوان آب بریزید
اگر عسل را موقع خریداری در داخل لیوان آب بریزید، عسل شکری سریع در داخل آب حل شده و ناپدید میشود زیرا پایه و اساس تولید آن شکر بوده است. در صورتی که عسل واقعی در داخل آب به صورت قطرات به هم چسبیده میماند و به تدریج در آن حل میشود.
3- به برچسب روی ظرف عسل دقت کنید
شما با استفاده از اطلاعاتی که روی برچسب ظرف عسل گنجانده شده است، به راحتی میتوانید در مورد محل تولید آن اطمینان حاصل کنید .از طرف دیگر، اگر روی برچسب “افزودنی شربت فروکتوز بالا” نوشته شده است، شک نکنید که این عسل تقلبی است .تفاوت عسل طبیعی و عسل شکری در این است که اگر به عسل طبیعی شربت فروکتوز اضافه شود، با گذشت زمان متبلور شده و هیچگاه به حالت مایع باقی نمیماند.
برای مشاهده گواهینامه های دریافتی فوراور لیوینگ روی لینک مقابل کلیک نمایید:
4- عسل طبیعی چسبنده نیست
چسبندگی عسل طبیعی به قدری بالاست که اگر آن را در بین انگشتان خود به هم بمالید، به انگشت شما نچسبیده و فقط سُُر میخورد. در صورتی که عسل شکری به انگشت شما میچسبد و نمیتوانید دو انگشت خود را روی هم سُُر دهید .
5- بافت عسل واقعی ضخامت بالایی دارد
بافت عسل واقعی بسیار ضخیم بوده و اگر آن را با قاشق به داخل ظرف بریزید، به صورت چسبیده بهم ریخته میشود. در صورتی که عسل شکری یا تقلبی به صورت گره گره پایین میآید.

6- رایحه عسل طبیعی ملایم است
رایحه عسل طبیعی ملایم بوده و اغلب شبیه عطر گلها است و با گرم کردن عسل، شدت بو ممکن است بیشتر نیز شود. عسل تقلبی بوی خاصی نداشته و حتی ممکن است رایحه ترش نیز داشته باشد.
7- حرارت بالا عسل طبیعی را سفتتر میکند
اگر عسل واقعی را در معرض دمای بالا قرار دهید، سفتتر و ضخیمتر شده و به هیچ عنوان کف نمیکند. اما در داخل عسل تقلبی حبابهای زیادی ایجاد شده و کاراملی نمیشود .
8- عسل طبیعی نان را مرطوب نمیکند.
اگر عسل تقلبی را روی نان بریزید، نه تنها روی نان سفت نمیشود بلکه ممکن است نان را مرطوب کند. دلیل این رطوبت این است که عسل تقلبی همان محلول شکر غلیظ شده است و روی نان شکر جذب نان شده و رطوبت روی نان بیشتر مشخص میشود. اما عسل واقعی در مدت زمان یک دقیقهای روی نان سفت شده و رطوبت پس نمیدهد .
9- عسل طبیعی ناخالصی دارد
وقتی به عسل طبیعی نگاه کنید، در داخل آن تکههای کوچک گل یا گرده گل را مشاهده میکنید. اما این ناخالصی در عسل تقلبی وجود ندارد زیرا در طی پروسه فرآوری آن، تمامی گردههای آن خارج شده و به صورت جداگانه به فروش میرسد.
10- عسل طبیعی لکهزا نیست
اگر عسل طبیعی را روی پارچه سفید رنگ و از جنس نخی بریزید و پس از مدتی آن را شستشو دهید، به هیچ وجه روی پارچه لکهای به جا نمیگذارد. اما عسل تقلبی لکهای مایل به زرد روی پارچه ایجاد میکند.

 

تفاوت عسل طبیعی و عسل شکری چیست؟

 

نتیجه گیری
عسل طبیعی عسل فا با دارا بودن تمامی ویژگیهای طبیعی و شفابخشی عسل طبیعی و همچنین دارا بودن گردههای گیاهان دارویی در داخل آن میتواند برای اهداف مختلفی مانند کاهش یبوست، افزایش سلامت بدن، مهار رشد سلولهای سرطانی، مراقبت از پوست و مو و غیره به کار رود .در این مقاله با آوردن ده روش تشخیص تفاوت عسل طبیعی و عسل شکری تلاش کردیم دلیل ارجعیت و محبوبیت عسل طبیعی ما به صورت کاملاً منطقی و روشن بیان کنیم تا بتوانید به خواص طبیعی این محصول اعتماد کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.