چقدر در مورد عسل آفتابگردان اطلاعات دارید؟ از خواص آن چه میدانید؟

عسل آفتابگردان به دلیل داشتن طعمی عالی و خواص درمانی بسیار یکی از محبوب ترین عسل های ایران است

برای خرید عسل طبیعی, میتوانید ازطریق فروشگاه ما اقدام کنید.

 

تاریخچه گل آفتابگردان

این گل زیبا اصالتا در سال 1000 پیش از میلاد مسیح در آمریکا کشف و پس از آن قرنها به عنوان یک منبع غذایی ارزشمند، کشت و برداشت شد. محبوبیت گل آفتابگردان با اکتشافات اروپایی ها در قاره آمریکا گسترده تر شد و باقی جهانیان شروع به تقدیس زیبایی و مغذی بودنش کردند.
هنرمندان در ادوار تاریخ، شیفته شکوه بی همتای این گل زیبا بودند – مکتب امپرسیونیسم، به ویژه، توجه خاصی به این گل داشت. در برخی جوامع محلی، تصاویر مستندی از گل آفتابگردان به عنوان نمادهای مذهبی ثبت شده است.
عکس آفتابگردان های وحشی اغلب با ساقه های بلند و گلبرگ های رو به خورشید بوده است. این رفتار جالب گل که آن را با نام نورگرایی (گرایش به نور) phototropism میشناسند، منبع الهام جریانی شد که در بسیاری از آثار باستانی توسعه پیدا کرد.
در دنیای مدرن هم گل آفتابگردان، گل بسیار مورد توجهی است و به خاطر فریبندگی آفتابی و شکل شادی آفرینش همواره تحسین می شود. این زیبایی، همچنین، برای دانه آفتابگردان و روغن این گل صدق میکند و در پخت و پز و مراقبت های پوستی کاربرد دارد. برای گلی که انعکاس بسیاری از شاخصه های مثبت خورشید است، شگفت آور نیست که مردم از حمام آفتاب در درخشش گرم این گل لذت می برند.
با این معرفی وسوسه انگیز، به سراغ عسل گل آفتابگردان می رویم.

عسل آفتابگردان چیست؟

عسل آفتابگردان خواص بسیار زیادی دارد که تاحدودی این خواص مربوط به ارتباط قوی گیاه با خورشید است. در ادامه با خواص این گیاه زیبا و عصاره (عسل) تولید شده از آن بیشتر آشنا می شویم:
● اثر قوی در بهبود هرگونه زخم با عملکرد ضدباکتریایی دارد.
● سرشار از آنتی اکسیدان با اثر ضدپیری قوی
● محافظ قلب، کلیه ها و جریان خون
● جلوی ریزش مو را میگیرد.
● محرک و تقویت کننده سیستم ایمنی.

 

خواص عسل آفتابگردان

 

عسل آفتابگردان طبیعی را چگونه بشناسیم؟

هرجا که گل آفتابگردان رهبر باشد، عسل خالصی در انتظار شماست. اگر موارد خطرآفرینی مثل آلودگی خاک پیش بیاید، گیاهی در کار نخواهد بود و دلیلش هم این است که گیاه خود را در همین خاک است که مراقبت میکند و معنی اش این است که 100% عصاره ای که زنبور جمع آوری میکند ، به لطف همین خاک خوب، مفید است.
زنبورها به اندازه کافی از این گیاه، روغنی دریافت نمی کنند ولی اینطور نیست که این گیاه روشن رنگ بزرگ را از دست بدهند، گیاهی که همه گل هایش را برای جلب توجه به بیرون میگیرد. درواقع یک سری از گیاهان تا 426 سانتی متر قد میکشند اگرچه میانگین قدی حدود 274 سانتی متر است. حالا به این بلندی، رنگ روشن گلبرگ ها را هم اضافه کنید و ببینید که چطور رهبری می کنند. گل آفتابگردان تقریبا اوایل تابستان نورسته می شود و طول عمرش حدود 20 روز است. هرچه روز گرم تری داشته باشیم، شهد بیشتری از گل ترشح می شود و یک چنین گلی با صفحه ای بزرگ، عصاره بیشتری را در مقایسه با گیاهان کوچک تر تولید میکند.

مشخصات عسل آفتابگردان طبیعی

 

مشخصات اصلی توضیحات
رنگ روشن تا روشن بسیار کمرنگ
طعم تازه، گیاهی و احتمالا با مزه مرکبات
عطر گیاهی و کمی روغنی
مدت بلوری شدن بیست روز تا دو ماه( با اندازه بزرگ)

محبوبیت عسل آفتابگردان هم به خاطر پخت نان شیرین و هم مزه دار کردن نان است. برخی دوست دارند که این عصاره گیاهی را روی وعده میوه خودشان بریزند یا اینکه کمی بیشتر، پنیر یا ماست را مزه دار کنند. همانطور که می دانید یک شیرین کننده طبیعی است.

خواص عسل آفتابگردان

این عسل هم مثل سایر عسل ها فواید مشابهی دارد و آنهایی که عسل آفتابگردان را برای خواص درمانی اش استفاده کرده اند بر اثرات آن تأکید دارند. دوستانی هم هستند که هنوز به این عسل ایمان نیاورده اند که بهتر است تردید را کنار بگذارند و سری به این محصول پرطرفدار در عسل فا بزنند. در ادامه چند مورد از اثرات درمانی عسل آفتابگردان در بهبود و کنترل بیماری ها را ذکر می کنیم:
کمک به وضعیت گوارشی( روده و معده)
کمک به مشکلات کبدی و ریوی
کمک به حملات قلبی
کمک به بهبود زخم ها
کمک به مشکلات پوستی( درماتیت)
کمک به مشکلات ورم بینی( رینیتیس)
کمک به سینوزیت
کاهش علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا
تقویت رشد و محافظت از روند رشد مو
کمک به بهبود یبوست
و البته دارای خواص ضدمیکروبی نیز می باشد.

قابل توجه طرفداران عسل آفتابگردان

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، گل آفتابگردان همه مواد لازم را از خاک در خود جای می دهد. بااین اوصاف، بسیاری دیگر از گیاهان اینگونه نیستند.
این عصاره رفیق با خورشید، به دلیل کیفیت بالایی که دارد شناخته شده است. بزرگترین تولیدکنندگان این محصول دو کشور ایران و اسپانیا هستند اگرچه کشورهای دیگری هم فعالیت میکنند. خاصیت آنتی اکسیدانی این عسل، آن را یک روش درمانی طبیعی برای سرماخوردگی های معمول، گلودرد و کم کردن علایم آنفلوانزا معرفی کرده است. هر فرد خوش خوراکی که طرفدار عسل های پرشیرین است، از این محصول هم روی میز غذایش می گذارد.

گل آفتابگردان جزو بهترین گلها که عسل باکیفیتی دارند

اگر نقش زنبوردار داشته باشید، به دنبال این هستید که عسل را از کندو برداشت کنید. درواقع کمک شما به زنبورهایتان با کاشت گیاهان مورد علاقه زنبورهاست که همین گیاهان محبوب، باعث تولید محصول بیشتر می شوند و شما همین عسل مرغوب را جمع آوری و بسته بندی میکنید. گلهای مشخصی هم هستند که تعیین کننده مزه عسل هستند. زنبورها به دنبال گلهایی هستند که عصاره و گرده بیشتری در اختیار آنها بگذارند.

عسل آفتابگردان

 

جذابیت گل آفتابگردان برای زنبور عسل

زنبورها جذب رنگ های زرد و پرتقالی روشن می شوند پس گل آفتابگردان بهترین شروع است و این شروع نه تنها کمکی به زنبورهایتان است بلکه آفتابگردان در هر باغ و باغچه ای خودنمایی میکند. یک امتیاز دیگر برای آفتابگردانها جاذبه طبیعی در جذب گونه های دیگری از حشرات است. برای گرفتار کردن زنبورهای عسلتان، این گل را در فصل تابستان پرورش دهید. عصاره آفتابگردان عسلی با رنگ زرد مایل به سفید روشن تولید می کند.
زرین گیاه (Goldenrod)، گل کیهانی یا کاسموس، گشنیز، نعنا،اسطخدوس و گل ریزه هم از رفقای گل آفتابگردان و در رده های بعدی هستند که مجموعه عسل فا تولید کننده عسل این گیاهان وحشی و زیبا نیز می باشد.

 

تشکیل دهنده اصلی مقدار در100 گرم
انرژی (کالری) 190 کیلوکالری
کربوهیدرات 18.76 گرم
پروتئین 6 گرم
چربی 16 گرم
آب 17.10 گرم
فیبر 4 گرم
قند 0.00 گرم

 

طرز تهیه معجون سلامتی با عسل آفتابگردان طبیعی

● صدگرم عسل آفتابگردان را با آب و یک و نیم عدد لیمو مخلوط کنید. سه بار در روز و هربار دو قاشق غذاخوری مصرف کنید. نوش جان!
● مقداری عسل آفتابگردان را در چای بارهنگ حل و نوش جان کنید. یک خلط آور خوب!
● همراه با شربت ترب سیاه( میتوانید به سادگی در منزل تهیه کنید) مقداری عسل آفتابگردان را که قبلا از عسل فا سفارش داده اید، مخلوط کنید. پیشنهاد عسل فا برای کنترل و کاهش سرفه، گلو درد و تب این معجون ساده است. بزرگسال و کودک سه بار در روز و هربار 1 قاشق غذاخوری و بیست تا سی دقیقه پیش از میل کردن غذا، این معجون را فراموش نکنند. اگر سرفه و گلو درد امانتان را بریده، میتوانید بیشتر مصرف کنید.
● اگر نیاز به تقویت موهای خودتان با روشی طبیعی و گیاهی دارید، به ازای چهارتکه پیاز، یک چهارم عسل آفتابگردان اضافه کنید و سپس ریشه موهایتان را با آن ماساژ دهید. پس از گذشت سی دقیقه با آب گرم شست و شو دهید. برای موهای خشک، افزودن روغن زیتون پیشنهاد می شود. این دستور را افراد زیادی توصیه کرده اند.
● برای کنترل و کاهش مشکلات یبوستی به ازای دوتکه پوره کدوتنبل، به آن عسل آفتابگردان اضافه کنید. 4 تا 5 بار در روز و هربار 3تا 4 قاشق غذاخوری میل کنید. اگر میخواهید نتیجه بهتری دریافت کنید از شیره گیاه آفتابگردان هم میتوانید استفاده کنید.
● یک دستور درمانی عجیب هم از هند وجود دارد برای بیماران ریوی که توصیه شده است و آن ترکیب آب هویج، چغندر و ترب کوهی با 200 میلی گرم عسل آفتابگردان و آب دوعدد لیمو است. اگر ظرف سفالی دارید مخلوط را به مدت 30 دقیقه در دمای 25-30 درجه به حال خودش بگذارید. یک قاشق غذاخوری از این داروی باستانی را 20 تا سی دقیقه پیش از هروعده غذایی میل کنید.

 

wisegeek

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.